Od mamutů na Manhattan. Výprava do prehistorie Ameriky ukáže podobu tohoto kontinentu v době, kdy se zde objevili první lidé. Tehdejší příroda se velmi lišila od té dnešní svou bohatostí a rozmanitostí. Byl to svět obydlený mamuty a mastodonty, krátkočelnými medvědy, šavlozubými kočkami a obřími pásovci glyptodony. Pomocí nejmodernějších výzkumných metod rekonstruuje tento dokument starobylou podobu Severní Ameriky.
Disk 1
1. Pozůstatky, konzervované v slané půdě na Aljašce, jsou klíčem k době, kdy vedle pižmoňů a jelenů karibu kráčeli mamuti. Ti všichni byli potravou prvních obyvatel severní Ameriky a zároveň se na nich přiživoval i obrovský mrchožrout medvěd krátkočelý.
2. Původní podoba Velkého kaňonu byla mnohem zelenější a pestřejší než dnes. V jeho chráněných částech se popásali bizarní zemní lenochodi hned vedle srstnatých mamutů.
3. Americký jih je útočištěm aligátorů a vodních ptáků. Když většinu kontinentu zasáhla doba ledová, zůstal jih rájem s teplým podnebím. Tyto podmínky svědčily jaguárům, kapybarám i dnes vyhynulým stvořením, jako byly šavlozubé kočky a pásovci velikosti automobilu.
Disk 2
4. Vysoko čnící vlhké lesy na severozápadě mají nadčasovou hodnotu, první lidé se však na těchto místech setkali se zcela jiným obrazem. Otevřené pláně ovládala tundra, domov jelenů karibu a podivných, slonům podobných mastodontů.
5. Dnešní travnaté území Velkých plání je domovem bizonů a kojotů. Dříve to byla oblast amerického Serengeti, obývaného mamuty. Zde lovili gepardi vidlorohé antilopy a lvi stopovali divoké koně a bizony.
6. Po příchodu prvních lidí se krajina i její fauna dramaticky změnila. Některá zvířata se však naučila žít v blízkosti lidských příbytků - jako například rorýsi, hřadující na komínech v Portlandu, losi v zahradách Anchorage anebo lišky v norách na předměstí L.A.