TOPAZ

TOPAZ

Pouze do vyprodání zásob!!!

Alfred Hitchcock fascinujícím způsobem převedl na plátno špionážní bestseller. John Forsythe hraje amerického agenta, který si pro špionážní operaci na Kubě najme francouzského spolupracovníka jménem Devereaux (Frederick Stafford). Právě na Kubě se měly údajně objevit ruské rakety a také špión NATO s krycím jménem Topaz. V Havaně se Devereauvovo pátrání stává nebezpečným a zanechává za sebou otřesy ve vládě, vraždu, zradu i sebevraždu. Po skončení své mise se Devereaux vrací zpět do Francie a chystá se odhalit totožnost dvojitého agenta. Na diváky čeká nečekané rozuzlení plné napětí a strachu.

DALŠÍ INFORMACE:
Když byl tolik žádaný objekt, hotel Theresa v New Yorku (místo slavného pobytu Fidela Castra ve Spojených státech) zbořen, filmoví výtvarníci ho do detailů zrekonstruovali ve studiích Universal.
Materiál pro Hitchcockův padesátý film poskytl román Leona Urise založený na skutečném případu komunistického agenta v nejbližším týmu Charlese de Gaulla. Uris byl společností Universal požádán, aby svůj román upravil na scénář. Hitchcock ale nebyl s výsledkem spokojen.
Kontaktoval anglického scénáristu Samuela Taylora (Sabrina, Vertigo) a svěřil mu scénář k přepsání. Taylor tedy přiletěl z Londýna a začal pracovat na scénách pár dnů - a podle vlastních slov - "v mnoha případech jen pár hodin předtím, než byly natočeny".
Přípravy a natáčení Topazu trvaly údajně dva roky. Film se natáčel střídavě v Kodani, Paříži, Wiesbadenu, New Yorku, Washingtonu, Salinas, Kalifornii a ve třech ateliérecgh studia Universal. Ty představovaly kubánskou ulici, hotel v Harlemu a letiště LaGuardia.
Hitchcock natočil tři různé konce. V tom prvním se s pistolí na fotbalovém stadionu střetnou nepřátelští agenti Frederick Stafford a Michel Piccoli. Hitchcock věřil, že by to mohlo být zábavné a v rozhovoru s Peterem Boganovichem dokonce přiznal, že mu šlo trochu o "vlastní pobavení". Když ale došlo na zkušební projekci filmu, objevily se negativní reakce.
V druhé verzi konce spáchá Picolli sebevraždu. Tuto verzi kritici odmítli, a tak - se svolením Hitchcocka - použilo studio Universal verzi třetí, ve které nepřátelský agent přežije. Divákům se ale tento konec vůbec nelíbil, a proto se Universal vrátil zpátky v druhé verzi. "Byl to prostě kompromis", přiznal Hitchcock Boganovichovi.

Movie library