JEN DO VYPRODÁNÍ ZÁSOB!!!
Válečný thriller Alfreda Hitchcocka z roku 1942.
Letecký konstruktér Robert Cummings je svědkem nacistického atentátu na továrnu, ve které pracuje. Během výbuchu je zabit Robertův nejlepší přítel a on sám je obviněn ze sabotáže. Aby očistil své jméno, vydává se na neúprosný hon napříč celou zemí, který vyvrcholí v závěrečném souboji na vrcholku sochy Svobody.
Hitchcockův první film pouze s americkým obsazením uhání dopředu závratnou rychlostí skrze atmosféru strachu, z níž jde mráz po zádech, a představuje tak hotové mistrovské dílo napětí.
DALŠÍ INFORMACE:
Na tento film bylo zapotřebí více než 1 000 scén a 4 500 kamerových stanovišť, a v některých scénách byli dokonce herci zabíráni z dálky až 1,5 míle. "Právě to, co hned udeří do oka, zanechává největší dojem na návštěvnících kin", vyjádřil se Hitchcock o namáhavém natáčení Sabotéra.
Alfred Hitchcock přišel s originální myšlenkou na příběh Sabotéra, když byl smlouvou vázán s producentem Davidem O. Selznickem. Selznick chtěl produkovat film, kde by Gene Kelly hrál hlavní roli. Přesto se do listopadu 1941 rozhodl prodat Sabotéra jinému studiu.
Hitchcock osobně obcházel studia se snahou Sabotéra realizovat. RKO i 20th Century Fox ho odmítly, až nakonec prodal námět (i své služby) producentům Franku Lloydovi a Jacku Skirballovi za 20 000 dolarů. Lloyd a Skirball pak film produkovali pro Universal.
John Hauseman, jeden z autorů, kteří se podíleli na natáčení, později popsal práci s Hitchcockem: "Hlavně jsme museli poslouchat jeho vyprávění - vtipy, situace, popis postav, odhalení a převraty, nad kterými on v noci přemýšlel a které na nás přes den zkoušel."
V jedné scéně Hitchcock použil fotku S. S. Normadie (lodě, jež v té době shořela za podivných okolností), ležící na boku v přístavišti v New Yorku. Potom vystřihl Normana Lloyda představujícího sabotéra, jak se nad tímto obrazem potutelně usmívá.
Později Hitchcock prozradil, že námořnictvo na Universal "seslalo hromy blesky" kvůli těmto záběrům, protože implicitně poukazovaly na to, že Normadie byla sabotována. Podle Hitchcocka se vojáci rozzuřili hlavně proto, že záběry odrážely nedostatek jejich pozornosti při hlídání lodi.
Podle Roberta Boyla, uměleckého ředitele Sabotéra, "měl Hitchcock, jako každý člověk, své fóbie. Strašně se bál výšek. Už jen při pohledu na člověka, který stál na lešení a spravoval dům, dostával závratě."